امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مانند هر شی دیگری فرش نیز نیاز به نگهداری دارد. با رعایت برخی نکات می‌توانید طول عمر فرش خود را افزایش داده و برای مدت بیشتری آن را نو نگاه دارید

۱- اجازه ندهید نور مستقیم خورشید روی فرش بتابد.
۲- فرش را در نزدیکی منابع حرارتی و آتش‌زا قرار ندهید.

۳- برای جابه جا کردن فرش آن را رول کنید و هرگز اقدام به تا کردن فرش ننمایید چون سبب شکسته شدن آن می‌شود.

۴- فرش را در مکان‌های مرطوب قرار ندهید زیرا رطوبت باعث پوسیدگی فرش می‌شود.

۵- وسایل سنگین نظیر مبلمان و کمد را روی فرش قرار ندهید زیرا سبب فشردگی الیاف در یک نقطه می‌شود و در صورت اجبار به این کار، هر چند وقت یکبار نیز جای وسایلی که روی فرش گذاشته‌اید را تغییر دهید.

۶- هفته‌ای یکبار فرش را با جاروبرقی تمیز کنید.
۷- هر چند وقت یک‌بار فرش را سر و ته کنید تا در معرض سایش قرار نگیرد.

۸- فرش را در زیر درها به گونه‌ای پهن کنید که در تماس مداوم با آن نباشد.

۹- شستن فرش را به شرکت‌های معتبر قالیشویی بسپارید و از شستن آن در خانه حذر کنید.

۱۰- اگر فرش را روی سرامیک یا موزاییک پهن کرده‌اید و این امر سبب حرکت فرش می‌شود می‌توانید از چسب‌های مخصوص فرش یا همان ترمز فرش یا آسترهای اسفنج مانند استفاده کنید.

همه می‌دانند که فرش برحسب تصادف توجه مصرف کننده را به خود جلب نکرده است. فرش‌ها و قالیچه‌هایی که در ساختمان‌های تجاری و مسکونی پهن شده‌اند، سرمایه قابل توجهی را تشکیل می‌دهند و بنابراین نگاهداری صحیح آنها منطقی به نظر می‌رسد.

تمیز کردن منظم با جارو برقی یا خارج ساختن ذرات غباری که ممکن است به الیاف فرش آسیب برساند جزء اصلی نگهداری فرش تلقی می‌شود. جارو برقی نمای ظاهری فرش را دلچسب می‌کند و میزان غبار موجود در تار و پود فرش را کاهش می‌دهد و حداقل باید هر دو هفته یک‌بار انجام شود. برای زیباتر جلوه دادن ظاهر فرش باید از روش‌های نظافت مرطوب، برای برداشتن لکه‌های چربی و هرگونه لکه دیگر، استفاده کرد. روش نظافت مرطوب، بیشتر توسط موسسات حرفه‌ای و افراد با تجربه صورت می‌گیرد ولی روش‌های ساده‌تری هم برای اجرا توسط مصرف کننده وجود دارد. واضح است که نظافت فرش در منزل، جایگزین کار حرفه‌ای نمی‌شود؛ فقط در بهترین حالت، نیاز به کار حرفه‌ای را به تاخیر می‌اندازد.

نظافت فرش توسط خود شما به روش خشکشویی(با شامپو فرش)، مشکلاتی مانند خیس شدن فرش، رنگ پس دادن و غیره را ندارد ولی این روش به نوبه خود مسایلی را به همراه دارد. اگر جارو کشیدن نهایی، کامل انجام نشود، بخشی از پودر جاذب غبار، در تار و پود فرش باقی می‌ماند و با تکرار این نوع نظافت، تجمع این ذرات باعث تغییر رنگ فرش می‌شود.درصورتی که گلدان را بر روی فرش قرار می‌دهید، حتما از زیرگلدانی استفاده کنید تا با نشت آب به فرش، پوسیدگی حادث نشود.

سرمایه خود را حفظ کنید
فرش، قالیچه، روکش مبل و پرده‌ها، احتمالا بخشی از سرمایه‌های اصلی زندگی شما هستند و برای تهیه آنها وقت و پول کافی صرف کرده‌اید؛ بنابراین باید در حفاظت آنها بکوشید. به این منظور از موسسات دارای تجربه برای نظافت آنها استفاده کنید، زیرا در غیر این‌صورت دچار مشکلات زیادی در نگهداری آنها خواهید شد.

چند نکته :
– به هنگام قرار دادن وسایل سنگین مانند پایه مبل یا کمد، حتما از زیرپایه‌ای استفاده کنید تا فرش دچار شکستگی نشود.

– اگر پنجره‌های بزرگ در خانه دارید و ساعات زیادی از روز بر روی فرش‌ها آفتاب می‌افتد، حتما از پشت پنجره‌ای‌های حصیری یا پارچه‌ای استفاده کنید.

– ریشه‌های فرش را به وسیله چسب‌های پهن بی رنگ (چسب کارتن) یا شیشه‌مات‌کن‌های بی‌رنگ بپوشانید تا همیشه سفید و تمیز بمانند.

– اگر قسمتی از فرش شما به هر دلیل دچار پارگی شد، بلافاصله نسبت به رفو کردن آن اقدام کنید تا پارگی بیشتر نشود.

– سعی کنید فرش‌هایی کاملا هم‌اندازه با ابعاد اتاق‌ها بخرید تا مجبور نشوید بخشی از فرش را تا کنید، این کار آسیب جدی به فرش وارد می‌کند.
– اگر فرش‌ها را در خانه می‌شویید، پس از استفاده از پودرهای شستشو از پاک شدن همه ذرات پودر مطمئن شوید.
اگر در بافت فرش شما از ابریشم مصنوعی استفاده شده است، هرچند وقت یک‌بار با کشیدن پارچه‌ای نخی یا کتانی بر روی فرش، براقیت بافت ابریشمین را افزایش دهید.
– اگر غذای چربی دار و رنگین مانند آب مرغ بر روی فرش ریخت، بلافاصله یک کاسه ماست بر روی آن بریزید، بگذارید چند دقیقه بماند و سپس همزمان با برداشتن ماست، لکه‌برداری را انجام دهید.

روش های شستشوی و لکه زدایی انواع فرش و موکت

تميز كردن انواع لكه ها:

1) لكه آدامس را با يخ، سفت نمائيد. با احتياط با كمك يك كاردك آن را از سطح فرش جدا كنيد.

2) لكه شمع را با يخ، سفت نمائيد. با احتياط با كمك يك كاردك آن را از سطح فرش جدا كنيد.

3) لكه جوهر معمولي (دوات) را با كمي ماست مخلوط نمائيد و جمع كنيد. اين كار را چند نوبت انجام دهيد تا كاملا جوهر جذب ماست شود.

4) آب ميوه ، چاي ، شير ، شكلات و قهوه را با آب نيمه گرم و صابون و يا شامپو تميز نمائيد.

5) مايعات شيرين (شربت ، چاي شيرين و ...) پوسيدگي فرش را تسريع مي كند. حتماً اثر اين مايعات را سريعاً از فرش پاك نمائيد.

6) براي زدودن اثرات روغني و چربي و واكس از صابون و سركه سفيد و پاك كننده هاي خنثي استفاده نماييد.

7) اثرات خون و تخم مرغ با محلول نمك، صابون و سركه سفيد با آب نيمه گرم پاك مي شوند.

8) روغن ريخته شده را ابتدا با قاشق جمع كنيد. يك تكه پارچه سفيد بر روي محلول آلوده شده بگذاريد و روي آن را با اطوي نيمه گرم اطو كنيد، روغن موجود در جسم فرش جذب پارچه سفيد خواهد شد.

9) جهت زدودن دوده، به ويژه بر روي موكت تيره رنگ، روي لكه نمك بپاشيد. پس از دو ساعت با جارو برقي آن را پاك كنيد.

 

روش­هاي لكه زدايي :

1)      هر كدام از لكه ها را كه قابل برداشتن است، بوسيله قاشق برداريد.

2)     محلولي از سركه سفيد، شامپوي فرش و آب ولرم را تهيه كرده و در محل لكه بريزيد.

3)    پارچه سفيد و تميزي كه به تينر يا الكل سفيد آغشته شده است بر روي محل لكه قرار داده و مالش دهيد.

4)    محلولي از شامپوي فرش و آب ولرم تهيه نماييد.

5)    پارچه سفيد و تميزي كه آغشته به محلول شامپوي فرش و آب ولرم مي باشد بر روي محل لكه قرار دهيد.

6)     محل لكه را طوري مالش دهيد كه مواد لكه زا بطور كامل در محلول حل شوند.

7)  با يك پارچه سفيد و خشك محل لكه را بطور كامل مالش دهيد تا اثرات لكه و آب حاوي آن بخوبي پاكشده و جمع گردد.

 

روش لكه­زدايي فرش­هاي شگي(پرزبلند):

در صورت به وجود آمدن لكه يا آلودگي موضعي مانند واژگون شدن مايعات نظير چاي ، آبميوه، و... ابتدا با دستمال خشك در جهت خاب فرش تا جايي كه امكان دارد سطح را پاك نماييد. سپس با يك پارچه مرطوب و تميز لكه را در جهت خاب فرش مالش دهيد تا لكه پاك شود و در آخر با يك پارچه خشك سطح مورد نظر را به طور كامل مالش دهيد تا اثرات لكه به خوبي پاك شده و رطوبت فرش از بين برود.

روش شستشوي فرش­هاي شگي(پرزبلند):

اين نوع فرش­ها نبايد در آب غرق­آب شوند. جهت شستشو مي­توان از يك تكه ابر آغشته به كف شامپو فرش استفاده نماييد، بطوريكه ابر را در جهت خاب روي تمام سطح فرش مالش دهيد. بعد از اتمام اين كار توسط ابر تميز ديگري كه مرطوب با آب ولرم مي­باشد به همان صورت فرش را مالش دهيد. سپس توسط يك پارچه خشك براي گرفتن آب اضافي فرش همين كار را تكرار نماييد. دقت نماييد اين نوع از فرش­ها نبايد در معرض نور مستقيم خورشيد قرار گيرد جهت بر طرف كردن رطوبت كامل مي­توانيد فرش را در فضاي آزاد و زير سايه روي زمين پهن كنيد تا كاملاً خشك شودروش لكه­زدايي فرش­هاي شنل همانند فرش­هاي شگي مي­باشد.

برای دریافت متن کامل دستورالعمل شستشوی انواع فرش و موکت،..


تلفن مبایل

09191123638 * 021-77188565 * 021-77188566


ایمیل

giftcarpet@yahoo.com * info@giftcarpet.com